Combaterea risipei alimentare

Prima aselenizare, întreprinsă de echipa Apollo acum mai bine de 50 de ani, este cu siguranță unul dintre cele mai memorabile evenimente din istoria umanității. Însă ceea ce poate nu știai este faptul că pâinea a fost primul aliment consumat pe suprafața Lunii în urma aterizării.

În momentul în care modulul spațial a atins suprafața lunară la 20 iulie 1969, comandantul Apollo 11, Neil Armstrong, a rostit cuvintele istorice: “Vulturul a aterizat”. Acestea au fost primele cuvinte rostite pe Lună, iar apoi, Buzz Aldrin a pregătit primul aliment consumat vreodată pe un corp ceresc în afara Pământului: o bucată de pâine, alături de puțin vin.

Aldrin a intrat în sistemul de comunicații și a vorbit cu echipajul de pe Pământ. „Doresc să solicit câteva momente de liniște”, a spus el. „Doresc, de asemenea, să invit fiecare persoană care ne ascultă, oriunde și oricine ar fi, să contemple pentru o clipă la evenimentele din ultimele câteva ore și să mulțumească în felul său individual”.

Apoi a întins mâna spre vinul și pâinea pe care le adusese în spațiu „Am turnat vinul în potirul pe care mi-l dăduse biserica noastră. Din cauza gravității Lunii, vinul s-a încolăcit încet și grațios pe marginea paharului”, a scris el mai târziu. Apoi, Aldrin a citit câteva versete și s-a împărtășit cu pâinea și vinul. Armstrong a privit în liniște, dar nu a participat.

Categorii
Tipuri de paine
Urmareste-ne pe social media

Prima aselenizare, întreprinsă de echipa Apollo acum mai bine de 50 de ani, este cu siguranță unul dintre cele mai memorabile evenimente din istoria umanității. Însă ceea ce poate nu știai este faptul că pâinea a fost primul aliment consumat pe suprafața Lunii în urma aterizării.

În momentul în care modulul spațial a atins suprafața lunară la 20 iulie 1969, comandantul Apollo 11, Neil Armstrong, a rostit cuvintele istorice: “Vulturul a aterizat”. Acestea au fost primele cuvinte rostite pe Lună, iar apoi, Buzz Aldrin a pregătit primul aliment consumat vreodată pe un corp ceresc în afara Pământului: o bucată de pâine, alături de puțin vin.

Aldrin a intrat în sistemul de comunicații și a vorbit cu echipajul de pe Pământ. „Doresc să solicit câteva momente de liniște”, a spus el. „Doresc, de asemenea, să invit fiecare persoană care ne ascultă, oriunde și oricine ar fi, să contemple pentru o clipă la evenimentele din ultimele câteva ore și să mulțumească în felul său individual”.

Apoi a întins mâna spre vinul și pâinea pe care le adusese în spațiu „Am turnat vinul în potirul pe care mi-l dăduse biserica noastră. Din cauza gravității Lunii, vinul s-a încolăcit încet și grațios pe marginea paharului”, a scris el mai târziu. Apoi, Aldrin a citit câteva versete și s-a împărtășit cu pâinea și vinul. Armstrong a privit în liniște, dar nu a participat.

Dedicarea noastră pentru produsele coapte a început în 1939. Ne mândrim cu faptul că oferim cele mai bune produse de panificație. 

Urmărește-ne

Dedicarea noastră pentru produsele coapte a început în 1939. Ne mândrim cu faptul că oferim cele mai bune produse de panificație. 

Informatii

Urmareste-ne

© 2022 DESPREPAINE.RO – TOATE DREPTURILE REZERVATE